Honours

PRESIDENTS OF THE ASSOCIATION

YEAR

INDIVIDUAL

PRESENT J McGleave
2015 - 2016 Kay Rollings 
2014  A Foster 
 2012 - 2013 T Ward 
  2011  R Buxton 
 2010 M A Riley 
 2008 - 2009 W J Andrews 
  2007  M C Gilmour 
 2006  M J Mason
 2005 Mrs Stanton 
 2004 W A Jessop 
 2003  M Roland
 2002  Mrs J F Lobo
  2001  Mrs C Dalton 
  2000   C R Jones
1999  R Batt
1998  D R Turner
1997 G Horsfield 
 1996  J L Roberts 
1995 J S Fox 
 1994  N H Plowes 
1993 A F Ritchie 
 1992   A D Glossop
 1991   R A Lamb
 1989 - 1990  Dr M J May
 1987 - 1988  D B Webb
 1985 - 1986 M A Berry 
 1983 - 1984  Miss B Allsopp
 1981 - 1982  L Fielding
 1979 - 1980  J Simpson
 1978   J F Duckenfield
 1977   Mrs N Jessop
1976  A S Saunders
1975  A H Walker
 1974   R L Marshall
1972 - 1973 Miss S M Boyd 
1970 - 1971  A Ackeroyd
1968 - 1969  W E Furnival
 1966 - 1967  A J Collins
1964 - 1965  S C Hacking
 1962 - 1963  W A Mould 
1960 - 1961  Mrs K A Lockley
1958 - 1959 G Biggins JP 
1956 - 1957 Miss F N Lucas 
1954 - 1955  T R Blower
1952 - 1953 S Weston 
 1951  E Hampson
 1950 A P Bescoby 
  1949   A Turner
 1948 E Hampson 
 1947  W R Stubbs
 1939 - 1946 J Cowley 
 1938 W J McGregor 
 1937 W S Spicer 
 1936 C Padley 
 1935 E H Furnival 
1919 - 1934  R Webster
1910 - 1918  Aid C F Bennett
1906 - 1909 No Activity 
1901 - 1905  C F Bennett
1891 - 1900

Sir Henry E Watson JP

SECRETARIES OF THE ASSOCIATION

 YEAR

INDIVIDUAL 

PRESENT   M Busby
 2007 - 2016 M J Mason 
1999 - 2007 D R Turner 
 1995 - 1998   C R Jones
1994   C Woodhead & J Gledden
1989 - 1993  A F Ritchie 
1978 - 1987   D B Webb
1969 - 1977   D Davis
1959 - 1968   Miss S Boyd
1956 - 1958 G Biggins 
 1951 - 1955   A E Bell
 1946 - 1950   S Weston
1944 - 1945 E Hampson 
1928 - 1943  R G Black
1911 - 1927  E Hampson
1910   W J Furnival
1904 - 1909   C A Bartlett
1901 - 1903 C A Bartlett & R Webster 
1899 - 1900 R Webster 
1895 - 1898 A W Macredie 
 1894  Mr Dodds
1891 - 1893 S G Edwards 
 1890 F D Darling 

LIST OF CURRENT AND FORMER MEMBER CLUBS - Established 1889

Abbeydale Atlas & Norfolk Audrey
Balfour Sports Bamford Barnsley
Beauchief Beech Hill Bents Green
Bradfield Brentwood Brincliffe
Brinsworth Brooklands Brown Bayley
Buxton Chesterfield City Surveyors
Clowne Town Concord - became Concord/Laycocks Darwins
Davy Davey Loewy Davey McKee
Dearne Doncaster Doncaster Junior Association
Dore & Totley Dearne Valley Ecclesall
Electricity Sports Endcliffe English Steel Corporation
Eden Grove Firth Vickers Firth Brown Tools
Fulwood  Firth Park Gardens
Greenwood Grove Graves Tennis Centre (Junior League) - Then Senio Leagues as Sheffield ITI
Graves Habershons Rotherham Hadfields
Hallam Hallam Grange Hallamshire
Hamptons Handsworth Hangingwater
High Cliffe

Holmes Ladder

Hillsborough
HSBC Bank Jessop Saville

Laycocks

Lydgate L.M.S. SPorts Manor
Meersbrook Mexborough Midland Bank
Millhouses  Municipal Officers Nether Edge
Nether Hallam Newfield Norfolk
Norton Church Osborne Oakwood
Oughtibridge Peglers Phoenix
Pinegrove Pitsmoor Plant Works
Police Polytechnic Queen Street
Queen's Park Ranmoor Rawmarsh
Regent Rotherham Rotherham Co-op
Rotherham Pitches Rotherham Oakwood Rotherham Moorgate
Rustlings Ravenfield (Junior League) Ridgeway
Sandersons St. Andrews Scimitar
Sheffield Amateur Sports  Sheffield Transport Sheffield University Post Graduates 
Sheffield University Silver Hill Simplex
Spa Staveley Works Steel Peech & Tozers
Stocksbridge Swinden House Sheffield & Hallamshire
Sheffield Bankers Totley Victoria Thorncliffe (Junior League 1992) Senior Leagues 1994
Wath Worksop Wycliffe
Welbeck Weston Park Wheatley Hills (Junior League 2009)
Y.M.C.A    

CLUB OF THE YEAR AWARD - PRESENTED BY SWINDEN HOUSE L.T.C. 1990

1990 - Plant Works 1991 - Grove 1992 - Laycocks
1993 - Mexborough 1994 - Hallamshire 1995 - Thorncliffe
1996 - Hallam Grange 1997 - Chesterfield 1998 - Dore & Totley
1999 - Joint - Swinden House & Concord 2000 - Hallamshire 2001 - Grove
2002 - Bradfield 2003 - Beauchief 2004 - Sheffield I.T.I.
2005 - Ecclesall 2006 - Thorncliffe 2007 - Chesterfield
2008 - Welbeck 2009 - Brentwood 2010 - Abbeydale
2011 - Stocksbridge 2012 - Rotherham Moorgate 2013 - Barnsley
2014 - Beauchief 2015 - Abbeydale 2016 - Fulwood
2017 - Graves Tennis Club    

THE MAY CENTENARY MEDAL - PRESENTED BY DR M J MAY TO MARK HIS PRESIDENCY OF THE ASSOCIATION IN THE CENTENARY YEAR 1989

1989 D B Webb Secretary of the Association for 11 years, President for two years - as a recognition for all his years of service to the Association and local tennis in general.
1989 R A Lamb League Secretary for many years and for the many other functions he has undertaken on behalf of the Association and local tennis especially in Mexborough.
1989 A F Ritchie Secretary of the Association during its Centenary celebrations - responsible for many changes in the general management of the Association - annual handbook, sponsorship etc.
1990

D R Turner & R Tuner

The father and son duo who had run the Associations Junior Tournament for 10 years and who are retiring from this role.
1991 A D Glossop Treasurer of the Association for many years.
1992 R H Plowes All his efforts for his own club Dore & Totley and efforts for his support to the Association.
1993 A Calvert British Tennis Umpire who in 1993 appeared as a line judge on Wimbledon's Centre Court.
1994 Mrs J Webb Services to the Association particularly in connection with the Junior & Senior Tournaments. 
1996 Mrs Janet Fox Secretary of Beauchief Tennis Club and a member of the S&D Tournament Committee and Junior Tournament Committee and organiser of the annual dinner over several years.
1998 Mrs Audrey Stanton Secretary of Brentwood Tennis Club for many years, member of the Junior Tournament Committee.
1999 W Jessop For his work on the Association's Senior Tournaments.
2000 Mrs M Bird For her work on the Winter Tennis League and general support over the years.
2001 J Roberts Association Treasurer of his club, Chesterfield.
2002 Mrs R Ward For her work as a non players for Grove LTC.
2003 Mike Riley League Secretary and his work with Sheffield Parks Association.
2004 John & Sue Howard Sponsors of the League Competitions & Senior Tournaments over many years.
2005 David Sherwood British Davis Cup Player in 2005.
2006 Mrs Rita Rhodes For her work as Secretary of Welbeck Tennis Club over many years.
2007 Paul Sheard Manager of Graves Tennis Centre and his role in the expansion of Junior Tennis at the centre. Served on the Management Committee for a number of years.
2008 Margaret Fall Secretary of St Andrews TC. A small 2 court club with shale courts.
2009 Margaret French For services to Bradfield Tennis Club and Tennis Umpire Nationally.
2010 Mick Mason Secretary of Ridgeway Tennis Club and for his services as Secretary of  the S&D LTA and Sheffield Parks Association. 
2011 John Andrews For his services to Sheffield Tennis and for his involvement in the running of the Associations Junior Tournament.
2012 Jonathan (Jonny) Marray Wimbledon Mens Doubles Champion 2012. Started playing at Abbeydale at the age of 10 and won the Junior U12 Boys Singles in 1993.
2013 Christine Dalton For services to Hallamshire Tennis Club, S&D LTA and to Yorkshire LTA over a period of 30 years. President of the SDLTA in 2001.
2014 Robert (Bob) Buxton For services to Beauchief Tennis Club over a period of many years. S&D LTA President in 2011.
2015 Vicky Lowther For services to Dore & Totley Tennis Club and a prime mover in helping the club modernisation in the last 5 years. Well known throughout the S&D tennis fraternity for her bubbly personality.
2016 Josh Gledden Coach at Abbeydale Tennis Club. Winner of many junior titles and has won the S&D singles title seven times in the last ten years.
2017 Sue Pugh  

MENS LEAGUES

DIVISION 1 SHEFFIELD LAWN TENNIS ASSOCIATION 1883

 

DIVISION 2 THE SHEFFIELD INDEPENDANT BOWL 1912

 

DIVISION 3 SHEFFIELD & DISTRICT LAWN TENNIS ASSOCIATION TROPHY

 

DIVISION 4 THE STAR LAWN TENNIS CUP

 

DIVISION 5 THE COWEN BOWL

 

DIVISION 6 THE MARIN CUP

 

DIVISION 7 THE DROBNY CUP

 

LADIES LEAGUES

DIVISION 1 - SHEFFIELD TELEGRAPH CHALLENGE BOWL 1912

1912 - Hallamshire Res  1913 - Audrey 1914 - Rustlings 
1915-1918 No competition 1919 - Audrey 1920 - Audrey
1921 - Audrey 1922 - Fulwood 1923 - Audrey
1924 - Fulwood 1925 - Audrey 1926 - Hallamshire
1927 - Hallamshire 1928 - Brincliffe 1929 - Brincliffe
1930 - Brincliffe 1931 - Fulwood 1932 - Nether Edge
1933 - Nether Edge 1934 - Fulwood 1935 - Fulwood
1936 - Ecclesall 1937 - Ecclesall 1938 - Fulwood
1939 - City Surveyors 1940-1946 No Competition 1947 - Hallamshire
1948 - Hallamshire 1949 - Fulwood 1950 - Fulwood
1951 - Ecclesall 1952 - Fulwood 1953 - Hangingwater
1954 - Hangingwater 1955 - Hangingwater 1956 - Hangingwater
1957 - Amateur Sports 1958 - Hallamshire 1959 - Amateur Sports
1960 - Hallamshire 1961 - Chesterfield 1962 - Chesterfield
1963 - Chesterfield 1964 - Hallamshire 1965 - Chesterfield
1966 - Hallamshire 1967 - Chesterfield 1968 - Hallamshire
1969 - Hallamshire 1970 - Amateur Sports 1971 - Amateur Sports
1972 - Amateur Sports 1973 - Hallamshire 1974 - Hallamshire
1975 - Hallamshire 1976 - Hallamshire 1977 - Chesterfield
1978 - Chesterfield 1979 - Hallamshire 1980 - Hallamshire
1981 - Hallamshire 1982 - Chesterfield 1983 - Chesterfield
1984 - Chesterfield 1985 - Hallamshire 1986 - Hallamshire
1987 - Hallamshire 1988 - Hallamshire 1989 - Chesterfield
1990 - Hallamshire 1991 - Chesterfield 1992 - Hallamshire
1993 - Hallamshire 1994 - Hallamshire 1995 - Hallamshire
1996 - Hallamshire 1997 - Chesterfield 1998 - Hallamshire
1999 - Hallamshire 2000 - Chesterfield 2001 - Hallamshire
2002 - Chesterfield 2003 - Hallamshire 2004 - Hallamshire
2005 - Hallamshire 2006 - Hallamshire 2007 - Chesterfield
2008 - Chesterfield 2009 - Chesterfield 2010 - Chesterfield
2011 - Thorncliffe 2012 - Abbeydale 2013 - Dore & Totley
2014 - Dore & Totley 2015 - Doncaster 2016 - Chesterfield
2017 - Hallamshire    

DIVISION 2 - SHEFFIELD & DISTRICT LAWN TENNIS ASSOCIATION CUP 1920

1920 - Fulwood  1921 - Norfolk  1922 - Nether Edge
1923 - Amateur Sports 1924 - Norfolk 1925 - Hallamshire
1926 - Pitsmoor 1927 - Brincliffe 1928 - Rotherham
1929 - Hallamshire Res 1930 - Ecclesall 1931 - Brooklands
1932 - Hallam Grange 1933 - Fulwood Res 1934 - Dore & Totley
1935 - Wath 1936 - Brentwood 1937 - Ecclesall Res
1938 - Endcliffe 1939 - Oakwood 1940-1946 - No competition
1947 - Amateur Sports 1948 - Hangingwater 1949 - Hallam Grange
1950 - Ecclesall Res 1951 - Ecclesall Res 1952 - Mexborough
1953 - Moorgate 1954 - Amateur Sports 1955 - Grove
1956 - Worksop 1957 - Brincliffe 1958 - Steel Peech & Tozer
1959 - Amateur Sports 1960 - Chesterfield 1961 - Brentwood
1962 - Steel Peech & Tozer 1963 - Worksop 1964 - Beauchief
1965 - Fulwood Res 1966 - Fulwood Res 1967 - Hallam Grange
1968 - Transport 1969 - Beauchief 1970 - Hallamshire Red
1971 - Rustlings 1972 - Moorgate 1973 - Amateur Sports Res
1974 - Ecclesall 1975 - Rustlings 1976 - ?
1977 - Ecclesall 1978 - Grove 1979 - Ecclesall Res
1980 - Hallam Grange 1981 - Ecclesall 1982 - Moorgate
1983 - Chesterfield Res 1984 - Moorgate 1985 - Brentwood
1986 - Chesterfield Res 1987 - Hallamshire Grange 1988 - Rustlings
1989 - Brentwood 1990 - Bamford Res 1991 - Abbeydale Park
1992 - Doncaster 1993 - Beauchief Res 1994 - Ecclesall
1995 - Abbeydale Park 1996 - Moorgate 1997 - Hallamshire Res
1998 - Moorgate 1999 - Brentwood 2000 - Dore & Totley
2001 - Rustlings 2002 - Grove 2003 - Hallam Grange
2004 - Abbeydale Park 2005 - Beauchief Res 2006 - Bamford
2007 - Hallam Grange 2008 - Welbeck 2009 - Thorncliffe
2010 - Welbeck 2011 - Hallamshire B 2012 - Grove
2013 - Mexborough  2014 - Rustlings 2015 - Fulwood
2016 - Hallamshire B 2017 - Mexborough  

DIVISION 3 - THE COWEN BOWL 1927

1929 - Staveley Works 1930 - ? 1931 - Abbeydale
1932 - Fulwood Res 1933 - Nether Edge Res 1934 - Municipal Officers
1935 - Highcliffe 1936 - Ecclesall Res 1937 - Endcliffe
1938 - Oakwood 1939 - ? 1940-1946 No competition
1947 - Beauchief 1948 - Municipal Officers 1949 - hanginwater Res
1950 - Rustlings 1951 - Grove 1952 - Fulwood Res
1953 - Steel Peech & Tozer 1954 - Beauchief Res 1955 - Hallam Grange
1956 - Rustlings 1957 - Amateur Sports Res 1958 - Fulwood Res
1959 - Chesterfield 1960 - Brentwood Res 1961 - Brentwood Res
1962 - Grove 1963 - Beauchief Res 1964 - Chesterfield Res
1965 - Beauchief Res 1966 - Amateur Sports 1967 - Transport
1968 - Ecclesall Res 1969 - Beauchief Res 1970 - Brentwood
1971 - Moorgate 1972 - Rustlings Res 1973 - Beauchief
1974 - Fulwood Res 1975 - Rustlings Res 1976 - Ecclesall Red
1977 - Beauchief Red 1978 - Buxton 1979 - Grove Res
1980 - ? 1981 - Beauchief 1982 - Brentwood Res
1983 - Ecclesall Res 1984 - Fulwood Res 1985 - Ecclesall Res
1986 - Grove Res 1987 - Beauchief C 1988 - Hallamshire Res
1989 - Doncaster 1990 - Beauchief C 1991 - Moorgate
1992 - Hallam Grange Res 1993 - Chesterfield Res 1994 - Hallamshire C
1995 - Rustlings 1996 - Buxton 1997 - Chesterfield C
1998 - Thorncliffe 1999 - Clowne 2000 - Abbeydale Park Res
2001 - Beauchief C 2002 - Mexborough 2003 - Fulwood
2004 - Beauchief Res 2005 - Welbeck 2006 - Chesterfield B
2007 - Graves ITI 2008 - Brentwood 2009 - Roth Moorgate
2010 - Beauchief B 2011 - Grove 2012 - Hallamshire C
2013 - Welbeck 2014 - Beauchief B 2015 - Hallamshire C
2016 - Hallam Grange 2017 - Moorgate  

DIVISION 4 THE WEBSTER TROPHY 1999

1999 - Dore & Totley 2000 - Abbeydale Park C 2001 - Mexborough
2002 - Abbeydale Park C 2003 - Concord/Laycocks 2004 - Queens Park
2005 - Ecclesall 2006 - Queens Park 2007 - Buxton
2008 - Chesterfield C 2009 - Brentwood B 2010 - Thorncliffe B
2011 - Buxton 2012 - Stocksbridge 2013 - Bamford B
2014 - Abbeydale C 2015 - Fulwood B 2016 - Buxton
2017 - Beauchief C    

DIVISION 5 

2015 - Doncaster B 2016 - Fulwood C               

MIXED LEAGUES

DIVISION 1 FURNIVAL/BIGGINS CUP 1966

1966 - Moorgate 1967 - Amateur Sports 1968 - Hallam Grange
1969 - Amateur Sports 1970 - Hallam Grange 1971 - Phoenix
1972 - Rustlings 1973 - Chesterfield 1974 - Beauchief
1975 - Chesterfield 1976 - Mexborough 1977 - Chesterfield
1978 - Chesterfield 1979 - Chesterfield 1980 - Amateur Sports
1981 - Chesterfield 1982 - Dore & Totley 1983 - Grove
1984 - Ecclesall 1985 - Stocksbridge 1986 - Ecclesall
1987 - Stocksbridge 1988 - Beauchief 1989 - Chesterfield
1990 - Hallamshire 1991 - Hallam Grange 1992 - Hallamshire
1993 - Hallamshire 1994 - Hallamshire 1995 - Beauchief
1996 - Hallam Grange 1997 - Doncaster 1998 - Doncaster
1999 - Hallamshire 2000 - Hallamshire 2001 - Hallamshire
2002 - Hallamshire 2003 - Hallamshire 2004 - Hallamshire
2005 - Hallamshire 2006 - Hallamshire  2007 - Chesterfield
2008 - Hallamshire  2009 - Chesterfield  2010 - Beauchief 
2011 - Chesterfield  2012 - Dore & Totley  2013 - Dore & Totley 
2014 - Beauchief  2015 - Beauchief  2016 - Fulwood 
2017 - Fulwood     

 DIVISION 2 SLAZENGER CHALLENGE CUP 1968

1968 - Brentwood 1969 - Moorgate 1970 - Chesterfield
1971 - Brentwood 1972 - Mexborough 1973 - Beauchief
1974 - Brentwood 1975 - Hallamshire 1976 - Stocksbridge
1977 - Dore & Totley 1978 - Rustlings 1979 - Beauchief
1980 - Moorgate 1981 - Hallam Grange 1982 - Beauchief
1983 - Chesterfield Res 1984 - Grove Res 1985 - Bamford
1986 - Beauchief Res 1987 - Beauchief Res 1988 - Hallam Grange
1989 - Hallamshire 1990 - Plant Works 1991 - Doncaster
1992 - Davy McKee 1993 - Brentwood 1994 - Fulwood
1995 - Hallam Grange Res 1996 - Thorncliffe 1997 - Doncaster Res
1998 - Dore & Totley 1999 - Hallamshire Res 2000 - Beauchief Res
2001 - Grove 2002 - Beauchief Res 2003 - Hallam Grange
2004 - Hallamshire Res 2005 - Chesterfield 2006 - Hallam Grange
2007 - Rustlings 2008 - Grove 2009 - Thorncliffe
2010 - Abbeydale 2011 - Beauchief B 2012 - Hallam Grange
2013 - Rustlings 2014 - Beauchief B 2015 - Rotherham Moorgate
2016 - Barnsley 2017 - Graves  

DIVISION 3 SHEFFIELD & DISTRICT LAWN TENNIS ASSOCIATION CUP 1976

1976 - Beauchief Res 1977 - Amateur Sports Res 1978 - Stocksbridge Res
1979 - Phoenix Res 1980 - Dore & Totley Res 1981 - Buxton
1982 - Amateur Sports Res 1983 - Bamford 1984 - Dore & Totley
1985 - Stocksbridge Res 1986 - Midland Bank 1987 - Davy McKee
1988 - Hallamshire  1989 - Holmes Ladder 1990 - Doncaster
1991 - Brentwood 1992 - Beauchief C 1993 - Dore & Totley
1994 - Thorncliffe 1995 - Thorncliffe 1996 - Doncaster Res
1997 - Hallamshire Res 1998 - Brentwood Res 1999 - Bradfield
2000 - Bradfield 2001 - Bamford 2002 - Dore & Totley Res
2003 - Thorncliffe Res 2004 - Sheffield ITI 2005 - Welbeck
2006 - Hallam Grange B 2007 - Welbeck 2008 - Buxton
2009 - Welbeck 2010 - Mexborough 2011 - Thorncliffe B
2012 - Doncaster B 2013 - Barnsley 2014 - Brentwood
2015 - Barnsley 2016 - Fulwood B 2017 - Buxton A

DIVISION 4 SHEFFIELD & DISTRICT LTA CUP 1995

1995 - Chesterfield Res 1996 - Hallam Grange C 1997 - Bradfield
1998 - Thorncliffe Res 1999 - Concord 2000 - Beauchief 
2001 - Hallamshire C 2002 - Thorncliffe Res 2003 - Sheffield ITI
2004 - Concord/Laycocks 2005 - Swinden House 2006 - Beauchied D
2007 - Brentwood 2008 - Mexborough 2009 - Doncaster B
2010 - Chesterfield B 2011 - Brentwood B 2012 - Fulwood B
2013 - Hallamshire C 2014 - Graves TC 2015 - Moorgate B
2016 - Beauchief D 2017 - Moorgate B  

MIDWEEK MIXED LEAGUES

DIVISION 1 THE H.H.B. SUGG CUP

1999 - Dore & Totley 2000 - Thorncliffe 2001 - Thorncliffe
2002 - Dore & Totley 2003 - Grove 2004 - Grove
2005 - Grove 2006 - Grove 2007 - Dore & Totley
2008 - Dore & Totley 2009 - Dore & Totley 2010 - Dore & Totley
2011 - Dore & Totley 2012 - Grove 2013 - Dore & Totley
2014 - Dore & Totley 2015 - Dore & Totley 2016 - Dore & Totley
2017 - Dore & Totley    

DIVISION 2 THE WHARNCLIFFE TROPHY

1999 - Grove 2000 - Weston Park 2001 - Grove
2002 - Bradfield Res 2003 - Brentwood Res 2004 - Bradfield
2005 - Welbeck 2006 - Thorncliffe B 2007 - Weston Park
2008 - Thorncliffe B 2009 - Thorncliffe B 2010 - Welbeck 
2011 - Abbeydale 2012 - Brentwood 2013 - Ecclesall
2014 - Stocksbridge 2015 - Millhouses 2016 - Abbeydale B
2017 - Fulwood    

DIVISION 3 THE MARPLE TROPHY

1999 - Weston Park 2000 - Brentwood C 2001 - Concord
2002 - Bradfield C 2003 - Concord/Laycocks 2004 - Brentwood 
2005 - Ecclesall 2006 - Concord/Laycocks 2007 - Abbeydale Park
2008 - Brentwood C 2009 - Brentwood D 2010 - Abbeydale
2011 - Brentwood D 2012 - Brentwood D 2013 - Bamford
2014 - Welbeck 2015 - Brentwood B 2016 - Fulwood
2017 - Welbeck    

MENS LATE SUMMER LEAGUE

DIVISION 1 THE LES SKINNER TROPHY

2001 - Graves 2002 - Bradfield 2003 - Hillsborough
2004 - Hillsborough 2005 - Hillsborough Park 2006 - Hillsborough Park
2007 - Hillsborough Park 2008 - Brentwood 2009 - Brentwood
2010 - Beauchief A 2011 - Stocksbridge 2012 - Graves
2013 - Stocksbridge 2014 - Ecclesall 2015 - Stocksbridge
2016 - Ecclesall 2017 - Ecclesall  

DIVISION 2 THE JOHN KRAMER TROPHY

2002 - Graves Res 2003 - Dore & Totley 2004 - Hallam Grange
2005 - Thorncliffe 2006 - Welbeck 2007 - Hillsborough Park B
2008 - Rotherham Moorgate 2009 - Beauchief 2010 - Chesterfield
2011 - Thorncliffe 2012 - Graves B 2013 - Moorgate
2014 - Queens Park  2015 - Welbeck 2016 - Hallamshire
2017 - Mexborough    

LADIES LATE SUMMER LEAGUE

DIVISION 1

2013 - Doncaster 2014 - Doncaster 2015 - Fulwood
2016 - Doncaster 2017 - Hallamshire A  

DIVISION 2

2013 - Bradfield 2014 - Hallamshire 2015 - Bradfield
2016 - Hallamshire B 2017 - Moorgate  

DIVISION 3

2013 - Bamford 2014 - Bamford B 2015 - Chesterfield B
2016 - Moorgate 2017 - Graves A  

ROWLINSON CUP 

CUP COMPETITION INHERITED FROM THE SHEFFIELD & DISTRICT PARKS ASSOCIATION UPON AMALGAMATION WITH THE SHEFFIELD & DISTRICT LTA IN 1999

1999 - Chesterfield 2000 - Chesterfield 2001 - Hallamshire
2002 - Hallamshire 2003 - Hallamshire 2004 - Chesterfield
2005 - Hallamshire 2006 - Hallamshire 2007 - Chesterfield
2008 - Hallamshire 2009 - Chesterfield 2010 - Hallamshire
2011 - Abbeydale 2012 - Chesterfield 2013 - Chesterfield
2014 - Abbeydale 2015 - Abbeydale 2016 - Abbeydale
2017 - Fulwood